
1 / 6
+1
JDTKSP-123979
| Weight: | (4 - 5 grams) |
| Approx. Shoulder Width: | 1.72 mm |
| Approx. Finger Size: | 7 |
| Approx. Top Height: | 5.61 mm |
| Gold Type: | 14k,18k |
| Selling Unit of Measure: | EA |
| Approx. Shank Base Width: | 2.08 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Material: | Gold |
| Ring Fit: | Standard |
| Gender: | Ladies |
| Approx. Shank Base Thickness: | 2 mm |
| Primary Stone Shape: | Emerald |
| Approx. Top Dimensions: | 9.03 mmx7.03 mm |
| Primary Stone Size: | 7 x 5 mm |
| Diamond Color: | G-H |
| Primary Stone Type: | N/A |
| Diamond Clarity: | SI2-SI3 |
| Primary Stone Count: | 1-stone |
| Total Diamond Carat Weight: | 0.05 CTW |
| Estimated Set Diamond Weight: | 1 1/3 CT |
| Weight: | (4 - 5 grams) |
| Approx. Shoulder Width: | 1.72 mm |
| Approx. Finger Size: | 7 |
| Approx. Top Height: | 5.61 mm |
| Gold Type: | 14k,18k |
| Selling Unit of Measure: | EA |
| Approx. Shank Base Width: | 2.08 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Material: | Gold |
| Ring Fit: | Standard |
| Gender: | Ladies |
| Approx. Shank Base Thickness: | 2 mm |
| Primary Stone Shape: | Emerald |
| Approx. Top Dimensions: | 9.03 mmx7.03 mm |
| Primary Stone Size: | 7 x 5 mm |
| Diamond Color: | G-H |
| Primary Stone Type: | N/A |
| Diamond Clarity: | SI2-SI3 |
| Primary Stone Count: | 1-stone |
| Total Diamond Carat Weight: | 0.05 CTW |
| Estimated Set Diamond Weight: | 1 1/3 CT |
$1,349.99
JDTKSP-123979—
$1,349.99
Description
| Weight: | (4 - 5 grams) |
| Approx. Shoulder Width: | 1.72 mm |
| Approx. Finger Size: | 7 |
| Approx. Top Height: | 5.61 mm |
| Gold Type: | 14k,18k |
| Selling Unit of Measure: | EA |
| Approx. Shank Base Width: | 2.08 mm |
| Surface Finish: | Polished |
| Material: | Gold |
| Ring Fit: | Standard |
| Gender: | Ladies |
| Approx. Shank Base Thickness: | 2 mm |
| Primary Stone Shape: | Emerald |
| Approx. Top Dimensions: | 9.03 mmx7.03 mm |
| Primary Stone Size: | 7 x 5 mm |
| Diamond Color: | G-H |
| Primary Stone Type: | N/A |
| Diamond Clarity: | SI2-SI3 |
| Primary Stone Count: | 1-stone |
| Total Diamond Carat Weight: | 0.05 CTW |
| Estimated Set Diamond Weight: | 1 1/3 CT |























